HomeAktualności

Darmowe szkolenia dla seniorów powyżej 65 roku życia i tablet na własność po ukończeniu kursu

Darmowe szkolenia dla seniorów powyżej 65 roku życia i tablet na własność po ukończeniu kursu

Szanowni Państwo, w trosce o bezpieczeństwo Seniorów, Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ wprowadziła możliwość odbywania szkoleń zdalnych (on-line),wychodząc tym samym naprzeciw sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i koniecznością pozostawania Seniorów w domach oraz zamknięciem Państwa Jednostek.

Zdecydowana większość Grup, które do czasu wprowadzenia obostrzeń realizowały zajęcia w formie stacjonarnej obecnie realizują je on-line. Już w marcu, aż 170 aktualnych Studentów podjęło się uczestnictwa w szkoleniach zdalnych przygotowanych przez Fundację, dzięki czemu tylko w ciągu pierwszych kilkunastu dni pandemii przeprowadziliśmy łącznie 116 godzin szkoleń on-line.

Na bazie aktualnego doświadczenia uruchamiamy otwartą rekrutację i możliwość szkoleń zdalnych dla nowych grup. Proces został w pełni dopracowany od strony formalnej (m.in. rekrutacja do projektu, przekazywanie tabletów etc.) i technicznej (platforma do przeprowadzania kursu etc.), a założenia projektu pozostają bez zmian:

darmowe szkolenia dla seniorów powyżej 65 roku życia i tablet na własność po ukończeniu kursu.

Naszym i Państwa wspólnym celem jest w tym momencie wsparcie Seniorów z Państwa społeczności lokalnych w dobie pandemii i wynikającej z tego faktu maksymalnej izolacji osób starszych, co dla wielu z nich może skutkować traumą. Wspólne spotkania w formie on-line z pewnością prowadzą do poprawy kondycji psychicznej Seniorów, co zweryfikowaliśmy w trakcie aktualnie prowadzonych szkoleń zdalnych.

10-osobowe grupy uczą się obsługi laptopów, tabletów, czy smartfonów, zdobywając umiejętności poruszania się w internecie, a dzięki temu zyskują dostęp do usług, informacji i social media. Uczymy co można zyskać dzięki e-receptom, a także bezpiecznie i wygodnie płacić rachunki, czy dokonywać zakupów przez internet z dostawą do domu. Nasi Studenci poznają dokładnie także nowe aplikacje (np. Messengera i WhatsAppa), które mogą ułatwić im kontakt z rodziną przy pomocy otrzymanego na zakończenie kursu tabletu. Szkolenia prowadzą wyspecjalizowani Trenerzy, przygotowani do pracy z osobami starszymi, wykorzystując odpowiednie metody szkoleniowe. Kurs obejmuje 60 lub 90 godzin, które realizuje się w trakcie kilkunastu spotkań, a sprzęt komputerowy zakupiony w ramach projektu – 45 pracowni komputerowych (jedna pracownia to m.in.: 10 laptopów, drukarka laserowa, projektor, aparat cyfrowy i kamera cyfrowa) – otrzymają najaktywniejsze gminy/jednostki współpracujące w ramach Śląskiej Akademii Senior@*.

*Jeśli podejmą Państwo jakiekolwiek działania informacyjne, promocyjne, uprzejmie proszę o wysłanie w odpowiedzi na tę wiadomość linków, zdjęć, czy innych Państwa nowych aktywności, abym mógł dodać te działania do Państwa dokumentacji lub teczek przekazanych po zakończeniu pierwszych Grup).

Proces rekrutacji do grup zdalnych:

· Zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 575 888 964 lub 32 496 94 88 w celu uzyskania szczegółowych informacji.

· W trakcie rozmowy z Koordynatorem należy podać adres mailowy, na który zostaną wysłane dokumenty: (formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami).

· Otrzymane dokumenty wypełnione przez kandydata na Uczestnika należy w formie skanu lub zdjęcia odesłać drogą mailową, a następnie nadać do Biura Fundacji w Chorzowie w wersji papierowej.

· Zgłoszenia będą weryfikowane w procesie rekrutacji, zgodnie z regulaminem.

· Osoby zainteresowane otrzymują informację zwrotną.

· Liczba miejsc jest ograniczona.

Kto może wziąć udział w grupach zdalnych:

· Osoby, które ukończyły 65 rok życia,

· zamieszkujące na terenie gminy deklarującej przystąpienie do projektu (lista gmin: www.cyfrowy-slask.com ),

· posiadające dostęp do sprzętu umożlwiającego realizacje szkoleń zdalnych.

Wymagania dot. sprzętu i internetu są bardzo podstawowe.

Komputer: minimum dwurdzeniowy procesor + 2GB ramu (rekomendowane 4 rdzenie i 4GB ramu); mikrofon, głośniki (wbudowane lub zewnętrzne). Rekomendowana kamerka internetowa (wbudowana lub zewnętrzna).

System operacyjny oraz oprogramowanie: Windows 7 (i wyżej) oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Mozilla Firefox.

Dostęp do internetu (minimum 0.5Mbit/sek upload oraz minimum 1Mbit/sek download).

Uwaga: Jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach na platformie używając tabletów.

Co można zyskać:

· Bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych.

· Praktyczne, nowe umiejętności obsługi: telefonu, komputera, internetu.

· Grupowe działania animacyjne.

· Certyfikat udziału w projekcie.

· TABLET NA WŁASNOŚĆ.

Nie jest wymagane jakiekolwiek minimum wiedzy, ponieważ grupy będą tworzone na zróżnicowanym poziomie. Udział mogą wziąć osoby, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze smartfonów, komputerów/laptopów czy tabletów, a sprzęt na czas zajęć udostępni im rodzina (możemy logować się do platformy szkoleniowej za pomocą jednego kliknięcia skrótu z pulpitu), ale także zachęcamy do wzięcia udziału osoby na co dzień korzystające w różnej formie z podanych narzędzi, aby mogły one uzyskać nowe, przydatne umiejętności w odpowiedzi na aktualne potrzeby.

Na wszelkie pytania i wątpliwości z przyjemnością odpowiedzą nasi doświadczeni Koordynatorzy pod numerem telefonu: 575 888 964 lub 32 496 94 88. Zajęcia w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ realizowane są od 24 września 2018 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory odwiedziliśmy ponad 80 miejscowości w województwie śląskim, a nasi trenerzy przeszkolili już 3000 uczestników. Projekt potrwa trwa do końca 2020 roku.

Skip to content